Campanie Vaccinare Caminul Cultural, 14.07.2021

Vaccinarea salvează vieți. Vaccinarea la scară largă împotriva COVID-19 este instrumentul esențial pentru controlul virusului.Vaccinarea reprezintă o descoperire fundamentală a științei medicale, sute de milioane de vieți fiind salvate în cele două secole de creare și de utilizare a vaccinurilor. Un exemplu al eficienței sale extraordinare este eliminarea totală, din 1977, a variolei, o boală contagioasă care a făcut cele mai multe victime în istoria umanității, doar în secolul XX înregistrându-se între 300 și 500 de milioane de decese. De asemenea, în perioada 2000-2018, prin vaccinarea împotriva rujeolei, au fost prevenite 21,1 milioane de decese, în special în rândul copiilorExistă soluții medicale pentru a preveni sau trata COVID-19? Cea mai eficientă cale de prevenire este vaccinarea. Până în prezent, nu există niciun medicament specific recomandat pentru a trata îmbolnăvirile cu noul Coronavirus. Persoanele infectate cu COVID-19 trebuie să primească îngrijiri adecvate pentru ameliorarea și tratarea simptomelor, iar cele cu forme severe beneficiază de îngrijire în secțiile de terapie intensivă specializate în acest sens.De ce este important să mă vaccinez antiCOVID-19? Sunt două motive esențiale. Primul ne privește în mod direct, vaccinul oferindu-ne protecție împotriva infecției cu COVID-19. Trebuie să luăm în considerare faptul că incidența formelor grave de îmbolnăvire cu virusul SARS-CoV-2, care necesită internare în spital, este de aproape o treime din totalul cazurilor raportate. De asemenea, rata de deces în România este de 25 la mia de infectări, mai ridicată decât media globală (21 la mia de infectări). Al doilea motiv se referă la protecția pe care o asigurăm, prin vaccinarea noastră, persoanelor din familie ori din comunitatea noastră al căror sistem imunitar nu e încă dezvoltat (nou-născuți) ori este compromis (persoane cu boli autoimune ori cronice, sub tratament chimioterapeutic sau cu neoplazii) și care pot dezvolta forme severe ale infecției cu COVID-19.Astfel, avand in vedere Campania Nationala de Vaccinare impotriva COVID-19, in data de 14.07.2021, in incinta Caminului Cultural Dumbravita, persoanele doritoare sa se vaccineze o pot face intre orele 10-16.Serurile utilizate sunt produse de catre Pfizer si Johnson&Johnson.Responsabilitatea vacinarii impotriva COVID-19 revine fiecaruia dintre noi, avand in vedere faptul ca doar datorita campaniei de vaccinare judetul Brasov a ajuns la o rata de extrem de mica de infectare (in jur de 0,1 la mie, in prezent), iar comuna Dumbravita nu mai inregistreaza la data de astazi niciun locuitor infectat cu COVID-19. De asemenea, este in responsabilitatea noastra prevenirea revenirii pandemiei.O campanie sustinuta de Primaria Dumbravita, Prefectura Brasov si Directia de Sanatate Publica Brasov.Multumim!